Trending
- Uwell Caliburn G5 Pod System Kit Review-Sleek, Powerful, Everyday Vaping
- Justfog Glent Pod Mod Kit Review: Compact Power and Smooth Vaping Performance
- How to Fix a Malfunctioned 2026 Hard Drive: A Step-by-Step Guide
- The Global New Tobacco Industry Gathers in Prague. EVO NXT 2026 officially Kicks off Today.
- Rendering images of Samsung Galaxy A27 smartphone have been Released: punch-hole display, Snapdragon 6 Gen 3 chip
- OPPO Find X9s Pro mobile phone parameter summary: 6.32-inch straight screen, MediaTek 9500, launch on April 21st
- Huawei Pura X Max, a horizontally wide foldable phone, is the first to feature the new Xiaoyi companion AI
- Honor WIN H7 real machine Display: The appearance is More in Line with the Style of Traditional Gaming Laptops. It will be Released on April 23rd
ASUS ZenFone 4s
-
Processor
Snapdragon 835 Octa core processor -
RAM
8GB -
Storage
64GB -
Display
5.7 inch 2K IPS screen -
Camera
21.0MP+7MP -
Operating System
Android 7.0
Offers
-
ASUS ZenFone 4s
View Offer -
ASUS ZenFone 4s
View Offer -
ASUS ZenFone 4s
View Offer -
ASUS ZenFone 4s
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | ASUS ZenFone 4s |
| Status | Coming soon |
Hardware
| CPU | Snapdragon 835 Octa core processor |
| RAM | 8GB |
| ROM | 64GB |
Display
| Screen type | IPS |
| Screen size | 5.7 inch |
| Screen resolution | 2560x1440 |
Camera
| Camera type | Dual cameras (one front one back) |
| Back camera | 21.0MP |
| Front camera | 7.0MP |
Network
| 2G | GSM B2/B3/B8 CDMA: CDMA 2000/1X BC0 |
| 3G | WCDMA B1/B2/B5/B8 TD-SCDMA B34/B39 |
| 4G | FDD-LTE B1/B3/B5/B7/B8 TDD/TD-LTE: TD-LTE B38/B39/B40/B41(2555-2655MHz) |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Micro USB Slot,Speaker |
| Bluetooth Version | Bluetooth V4.2 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,Gravity Sensing,MP3,MP4,People,Proximity Sensing,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4500mAh Built-in |
Dimensions and Weight
| Product size | 15.70 x 7.75 x 0.89 cm / 6.18 x 3.05 x 0.35 inches |
| Product weight | 0.1840 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








