Trending
- Vivo X300 Ultra Review: Redefines Telephoto Photography!
- Redmi Book Pro 2026 officially announced to be Released this month: Core Ultra X7 358H + 99Wh super-large battery
- Honor MagicPad 3 Pro with a 12.3-inch screen is scheduled to be released on April 23rd
- REDMI Pad 2 SE is released this month: 9.7-inch 2K screen! 70-day super long battery life
- iJoy XP50000 0% Zero Nicotine Disposable Review: A Flavorful Experience Without the Nicotine
- When Tech Hits Hard: How Emerging Consumer Gadgets Are Shaping Personal Injury Cases
- People are purchasing more on mobiles than ever before
- To conduct business effectively, utilize a Genome business account
Blackview Active 8 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Blackview Active 8 Pro Tablet PC
$309.99
View Offer
| Basic | |
| Model | Blackview Active 8 Pro |
| CPU | Mediatek Helio G99 |
| GPU | Arm Mali-G57 MC2 |
| Core | Octa Core |
| System | Android 13 |
| Language | Multi-language |
| RAM | 8GB+8GB Virtual Memory |
| ROM | 256GB |
| Screen | 10.4 Inch IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 2000*1200 |
| Camera | Front is 16.0MP Rear is 48MP |
| Battery | 22000mAh |
| Weight | 976g |
| Size | 256.3*165.8*16.8 MM |
| Function | |
| WIFI | 2.4G/5.0G IEEE802.11 a/b/g/n/ac |
| Fingerprint ID | Support |
| bluetooth | 5.0 |
| OTG | Support |
| GPS | Support GPS+Glonass+Beidou+Galileo |
| G-sensor | Support |
| 4G | Support |
| Frequency | 2G:B2/B3/B5/B8 3G:B1/B2/B4/B5/B8, CDMA:BC0/BC1/BC10 4G:FDD:B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B13/B17/B18/B19/B20/B28A/ B28B/B25/B26/B30/B66 TDD:B34/B38/B39/B40/B41 |
| Audio & Video | |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| Audio | Support ogg 、aac、imy、amr、x-flac、mp3 |
| Picture | GIF/JPEG/PNG/BMP |
| Video | Support mp4、3gp、3gpp、avi、x-flv |
| Connectivity | |
| I/O Port | 1 x Type C port |
| 1 x Nano SIM Card slot | |
| 1 x Nano SIM Card slot/Micro SD slot(Maximum support 1TB) | |
| 1 x 3.5mm earphone port | |
| Package Included | |
| Package Included | 1 x Blackview Active 8 Pro Tablet PC |
| 1 x Charger | |
| 1 x Adapter (the adapter depends on the country of the buyer) | |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








