Trending
- Lenovo has launched the IdeaPad Slim 5x (11), a lightweight notebook equipped with Qualcomm Snapdragon X2P-42-100.
- Dell has launched the Dell Pro 5 Micro commercial mini-computer, equipped with an Intel “Panther Lake” processor.
- Vivo Y60/Y60m mobile phone has been Available on the Official Store: Equipped with a Snapdragon 4 Gen 2 chip and a 6.74-inch 120Hz LCD screen, starting from 1799 Yuan
- April release! Official reveal of OPPO Pad Mini: 8.8-inch mini tablet, featuring the first launch of Snapdragon 8 Gen5
- TRASPED HG4-210 RTR 1/16 2.4G 4WD RC Car Review: Ultimate Off-Road Adventure
- BETAFPV Air65 II RC FPV Drone Review: Ultimate Freestyle Racing Drone for Enthusiasts
- M126 TWS Earbuds Review: Premium Wireless Sound with 360° Surround Sound and Low Latency for Gaming
- MOBAPAD Chitu 2 Wireless Bluetooth Switch2 Controller Review: The Ultimate Gaming Experience
Doogee S300 Ultra
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Doogee S300 Ultra
View Offer
Doogee S300 Ultra Specifications
| Brand | Doogee |
| Model | S300 Ultra |
| Status | Upcoming |
| Released | 2026, October |
| BODY | |
| Dimensions | 178.8 × 81.9 × 18.5 mm |
| Weight | 380 g |
| SIM | Dual Nano-SIM |
| Water & Dust Protection | IP69/IP69K dust & water resistant, MIL-STD-810H/HG compliant |
| DISPLAY | |
| Main Display Size | 6.78 inches (~74.5% screen-to-body ratio) |
| Main Display Type | LTPO IPS LCD, 144Hz, HDR10+ |
| Resolution | 1080 × 2460 pixels (~398 ppi) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus, Mohs level 6 |
| Secondary Display (Back) | AMOLED, 1.5 inches |
| NETWORK | |
| Network Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G / 3 G / 4G / 5G Bands | GSM 850/900/1800/1900, HSPA 850/900/1700(AWS)/1900/2100, LTE Bands 1/2/3/4/5/7/8/12/17/18/19/20/25/26/28/34/38/39/40/41/66, 5G SA/NSA Bands 1/3/7/8/28/38/41/77/78/79 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| CAMERA | |
| Rear Camera | Quad: 108 MP (wide, OIS) + 20 MP (night vision, IR) + 8 MP (ultrawide) + 2 MP (macro) |
| Rear Camera Features | Dual-LED flash, HDR, panorama, night mode |
| Rear Video | 8K@30fps, 4K@60/30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front Camera | 32 MP (wide, AF) |
| Front Video | 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| Operating System | Android 16 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7600+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×3.0 GHz Cortex-A78 + 4×2.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Internal Storage | 1TB / 2TB |
| Card Slot | microSDXC (shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Battery Type | Si/C Li-Ion |
| Battery Capacity | 12,500 mAh |
| Charging | 120W wired, 20W reverse wired, 50W wireless |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, stereo |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band; Bluetooth 5.5, A2DP, LE, aptX HD; USB Type-C 3.2, OTG |
| NFC | Yes |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | FM radio |
| SENSORS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| MISC | |
| Colors | Black, Yellow, Green, Silver |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








