Trending
- The Rise of Modular Vape: Why Maskking Camo is Changing the Game
- 10 Q&A You need to know about Maskking Camo
- Is it Possible that Vaping Reduces Blood Pressure?
- 2026 iPhone Guide: How to Set Custom Ringtones on iPhone
- How to Find a Cell Phone Store That Is Right for You
- Xiaomi’s first over-ear headphones made their debut! With a mirror-like body and transparent sound-emitting balls, the design is truly unique.
- Crucial website services that companies should prioritize investing in
- A Step-by-Step Guide to Repairing Corrupted Video Files
Redmi Turbo 5
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi Turbo 5 Pro
View Offer
Redmi Turbo 5 Specifications
| Basic Info | |
| Model | Redmi Turbo 5 |
| Brand | Xiaomi (Redmi) |
| Release Date | Announced January 29, 2026 |
| Status | Available. Released January 29, 2026 |
| Colors | Black, White, Mint |
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100, CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 77, 78 (SA/NSA/Sub6) |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 157.5 × 75.2 × 8.2 mm |
| Weight | 204 g |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Protection | IP68/IP69K dust tight and water resistant |
| Display | |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz |
| Extra Features | 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid |
| Brightness | 3500 nits (peak) |
| Size | 6.59 inches (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1268 × 2756 pixels (~460 ppi density) |
| Platform | |
| YOU | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.4 GHz + 3×3.2 GHz + 4×2.2 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| Memory | |
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP (wide, OIS) + 8 MP (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, HDR10+, gyro-EIS |
| Selfie Camera | |
| Single | 20 MP (wide) |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Audio | 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Communications | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast |
| Positioning | GPS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity |
| Battery | |
| Type | Si/C Li-Ion 7560 mAh |
| Charging | 100W wired, 100W PPS, PD3.0 |
| Extra | 27W reverse wired |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









