Trending
- ANNUAL AWARD: TOP VERSATILE REPLACEABLE POD CARTRIDGE 2026: VOOPOO ARGUS Multi-Ohm Cartridge
- ANNUAL AWARD: TOP COMPACT HIGH-PERFORMANCE POD 2026
- ANNUAL AWARD: VOOPOO ARGUS G4: TOP MULTI-CORE TECH POD VAPE with MULTI-OHM CARTRIDGE 2026
- iPlay Nova 45K Review – High Puff Performance with a Futuristic Twist
- Vaporesso XROS 6 & XROS 6 Mini Review – The Evolution of Portable Vaping
- Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 Notebook Released: Up to 96GB of RAM and 75Wh battery available as options, AMD Gorgon Point platform
- The new iQOO 15T has officially announced its full-spec “performance trinity”: it adopts the LPDDR5X Ultra + UFS 4.1 combination.
- What Should I Do If My Phone is Getting Slower and Laggy?
Doogee S86
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Doogee S86
$169.99
View Offer
Doogee S86 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | S86 |
| Status | Available |
| Release Date | 2021, February |
| BODY | |
| Dimensions | 164.6 x 81.2 x 16.8 mm (6.48 x 3.20 x 0.66 in) |
| Weight | 323 g (11.39 oz) |
| Colors | Black, Orange, Red |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) Drop-to-concrete resistance from up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.1 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 401 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.52″, 0.7µm, PDAF 20 MP, f/1.8, (night vision), 2 infrared night vision lights 16 MP, f/2.2, 130? (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1440p, 1080p |
| Front | 32 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8″, 0.8µm 1440p, 1080p |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 10 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A73 & 4×2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10800 m Ah |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 65W wired |
| Wireless Charging | 15W wireless |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









