Trending
- Huidun PT10 2026 Smart Projector Now on Flash Sale at Amazon
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
Doogee T10s
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Doogee T10s
View Offer
Doogee T10s Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | T10s |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, July |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | 563 g (15.17 oz) |
| Colors | Green, Blue and Gray |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 10.1 inches |
| Type | IPS LCD, 300 nits (typ) |
| Resolutions | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 224 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 8 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.6 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6600 mah |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 10W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









