Trending
- All Vapers Need to Know: The Risks of Nicotine Overdose from Vaping
- Vaporesso XROS 6 Mini Pod System Kit Review: Compact Power with Exceptional Flavor
- Dotmod Dotpod Max Lite Pod System Kit Review: Sleek, Powerful, and User-Friendly
- OPPO Find X10 Pro Max is Expected to be equipped with a 200-megapixel main camera and a 2nm Dimensity chip
- The Appearance of Red Magic 11S Pro series – the ‘Super Futuristic Flagship’ Mobile Phone – has been Announced
- Honor 20 tablet is unveiled: It features a variety of color options and is equipped with a 12.1-inch 3K full-color paper-like screen
- BlitzWolf BW-V1 Ultra Smart Projector Review: Transform Your Space into a Home Theater
- JJRC Q239 RC Car Review: Compact Thrills with Big Performance
Doogee X10
-
Processor
MTK6570 Dual Core 1.0GHz -
RAM
512MB RAM -
Storage
8GB ROM -
Display
5.0 inch, 854 x 480 Pixel IPS screen -
Camera
2.0MP front camera + 5.0MP back camera -
Operating System
Android 6.0
Offers
-
Doogee X10 $49.99
View Offer -
Doogee X10
View Offer -
Doogee X10
View Offer -
Doogee X10
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Doogee X10 |
Hardware
| CPU | MTK6570 Dual Core 1.0GHz |
| RAM | 512MB |
| ROM | 8GB |
| External Memory | TF card up to 32GB (not included) |
Display
| Screen type | IPS |
| Screen size | 5.0 inch |
| Screen resolution | 854 x 480 (FWVGA) |
Camera
| Camera type | Dual Camera |
| Back camera | 5.0MP back camera |
| Front camera | 2.0MP |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 850/900/2100MHz |
OS
Other Features
| I/O Interface | 2 x Micro SIM Card Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Micro USB Slot,Speaker,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,GPS,MP3,MP4,People,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3360mAh |
Dimensions and Weight
| Product size | 14.68 x 7.39 x 0.98 cm / 5.78 x 2.91 x 0.39 inches |
| Product weight | 0.1860 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









