Trending
- British IVG has added 6 new flavors to the Pro series, expanding the product line to 39 varieties.
- Redmi Pad 2 SE Released: 70-Day Super Long Battery Life
- Rendering images of the Red Version of Sony Xperia 1 VIII smartphone have been released, featuring a square camera island design.
- Vivo X300 FE mobile phone has been Revealed. It can be equipped with a Zeiss telephoto lens for external use.
- MC628A Wireless Baby Monitor Review: A Smart Solution for Peace of Mind
- TRONXY VEHO 600 PRO V3 Review: A Giant Leap in 3D Printing Technology
- QY A26 PRO RC Quadcopter Review: A New Era in Drone Technology
- YLR/C YL87 YL89 RC Drone Review: A High-Flying Stunt Masterpiece
Doogee X10
-
Processor
Octa Core processor -
RAM
2 GB -
Storage
16 GB -
Display
5 inch 1280 x 720 Pixels -
Camera
5MP+13MP -
Operating System
Android OS v6.0
Offers
-
Doogee X10
View Offer -
Doogee X10
View Offer -
Doogee X10
View Offer -
Doogee X10
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Doogee X10 |
| Status | Coming soon |
Hardware
| CPU | Octa core |
| RAM | 2GB |
| ROM | 16GB |
| External Memory | Upto 128 GB (microSD) |
Display
| Screen type | IPS LCD, Capacitive touch screen |
| Screen size | 5 inch |
| Screen resolution | 1280 x 720 Pixels |
Camera
| Camera type | Dual Camera |
| Back camera | 13 MP |
| Front camera | 5MP |
Network
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 4G | LTE |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card Dual Standby |
OS
| Operating System | Android OS v6.0 |
Other Features
| I/O Interface | Micro USB 2.0, Earphone jack, |
| Bluetooth Version | Yes |
| Sensor | Accelerometer Proximity Compass Fingerprint Gyro Ambient Light |
| Features | 1. Active noise cancellation with dedicated mic 2. Document viewer 3. Photo and video editor |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3000 mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









