Trending
- Acer has launched the AR Vision GR0 and GI0 smart glasses. The former is equipped with a Micro OLED screen.
- It is reported that the new Honor phone has been designed with a 6.89-inch screen and a large 7-inch straight screen
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- How to Remove the CPU Fan in 2026: A Safe Step-by-Step Tutorial
- Aviator – A Virtual Round for All Risk Preferences!
- FLASH SALE: 16% OFF ALL RAZ TN9000 FLAVORS | LIMITED TIME ONLY
- Bitcoin Is Becoming Immensely Popular In The Market Of Cryptocurrency!
- Vaporock X1 Pod System Kit Review–Stylish, Powerful & Easy to Use
Doogee X98 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Doogee X98 Pro
View Offer
Doogee X98 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | X98 Pro |
| Status | Comming Soon |
| Release Date | 2023, August |
| BODY | |
| Dimensions | 162 x 76.9 x 9.7 mm |
| Weight | 209 g |
| Colors | Black, Blue, Green |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.5 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| PPI | 290 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 13 MP, f/1.8, (wide) 2 MP, f/2.0, (depth) |
| Features | Triple-LED flash |
| Videos | 1020p |
| Front | 5 MP, f/2.2, (wide) 720p |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A35 |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 3GB / 4GB |
| Storage | 32GB / 64GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mah |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast Charging |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









