Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
DOOGEE S98
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
DOOGEE S98
$219.99
View Offer
Doogee S98 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | S98 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2022, May |
| BODY | |
| Dimensions | 170.2 x 83.6 x 16.2 mm |
| Weight | 373.7 g (13.33 oz) |
| Colors | Orange Tiger, Red Lava, and Silver black |
| Body Material | Metal Back, Front Glass |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.39 inches |
| Type | IPS Capacitive touchscreen |
| Resolutions | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 282 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| 5G | N/A |
| Speed | UMTS (384 kbit/s ), GPRS, LTE Cat-7 (102.0 Mbit/s , 450Mbit/s ), EV-DO Rev.A (1.8 Mbps UL, 3.1 Mbps DL), TD-SCDMA, TD-HSDPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 48 MP, f/1.8, 26mm, 1/1.97″, 0.7µm, PDAF Ultrawide: 8 MP, f/2.2, 130?, 1/4.0″, 1.12µm Macro: 2 MP, f/2.8, Depth: 2 MP, f/2.8 |
| Features | Dual LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 16 MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Helio G95 |
| CPU | Octa-core (2×2.05 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8500mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 33W |
| WirelessCharging | 10W |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (in-screen), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









