Trending
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- Elf Bar Elfa Pro Prefilled Pod Vape Review at £5.49: Simple, Flavorful & Everyday‑Ready
- Dovpo Flipside Squonk Mod Review: A Powerful & Compact Squonk Option
- How to Clear up Insufficient Memory on a Mobile Phone?
- Mobile Gambling: Best Phones for Online Gaming Ranked
- What Should I do if I Lose My Android Phone? How to Conduct Positioning and Remote Control
- What are the Best Websites for College Students
- Looking Ahead to 2017: 15 Vaping Experts Weigh In on the Future of E-Cigs
Elephone A6 Max
-
Processor
quad core -
RAM
3gb -
Storage
32GB -
Display
6.53 inch fhd curved screen -
Camera
13MP+8MP dual rear camera and 13MP front -
Operating System
Android 9.0
Offers
-
Elephone A6 Max
View Offer -
Elephone A6 Max
View Offer -
Elephone A6 Max
View Offer -
Elephone A6 Max
View Offer -
Elephone A6 Max
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Elephone A6 max |
Hardware
| CPU | Octa core |
| RAM | 3GB |
| ROM | 32GB |
Display
| Screen type | Punch-Hole |
| Screen size | 5 inch |
| Screen resolution | FHD curved screen |
Camera
| Camera type | triple camera |
| Back camera | 13MP+8MP dual rear camera |
| Front camera | 13MP front |
Network
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G | GSM 850/ 900 / 1900/ 2100 MHz |
| 4G | LTE |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 9 Pie |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,Micophone,Micro USB Slot,Speaker,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.1 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Camera,Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS, |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3500 mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









