Trending
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- How to set a dynamic wallpaper on an iPhone?
- Matrix Switcher Buying Guide: How to Choose the Right AV Routing Solution
- OnePlus Turbo 6X series will Launch, with both LCD and OLED versions Available
- iPhone 18 Pro Max looks like this! All the key information is right here
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
Honor Magic V
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Magic V
View Offer -
Honor Magic V
View Offer -
Honor Magic V
View Offer
Honor Magic V Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Magic V |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, June |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 132.5 x 140.3 x 8.0 mm folded: 132.6 x 73 x 15.9 mm |
| Weight | 276 g |
| Colors | Grey, silver, black, white, purple |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 7.1 inches |
| Type | Foldable LTPO AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1792 x 1920 pixels |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, 24mm, (wide), omnidirectional PDAF, OIS, f/1.8 12 MP, 52mm, (telephoto), 2x optical zoom, PDAF, f/2.4 16 MP , 14mm, (ultra wide), f/2.2 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 6K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/120/240fps, 1080p@960fps |
| Front Dual | 32 MP, 26mm, (wide), f/2.4 12 MP, 26mm, (wide), f/2.4 aperture |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon Gen1 (4nm) |
| CPU | Octa-core (1 x 3.00 GHz Cortex-X2 & 3 x 2.50 GHz Cortex-A710 & 4 x 1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4300 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast battery charging 55 |
| WirelessCharging | Reverse charging 10W Wireless charging 15W |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, 32-bit/384kHz audio, Dolby Atmos sound, Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









