Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Honor MagicPad 3
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor MagicPad 3
View Offer
Honor MagicPad 3 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | MagicPad 3 |
| Status | Available |
| Released | 2025, July 02 |
| BODY | |
| Dimensions | 293.9 x 201.4 x 5.8 mm (11.57 x 7.93 x 0.23 in) |
| Weight | 595 g (1.31 lb) |
| Colors | Gray, White, Gold |
| Material | – |
| SIMs | No |
| Water/Dust | Stylus support (2ms) |
| DISPLAY | |
| Size | 13.3 inches |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 165Hz, HDR Vivid, 1000 nits (peak) |
| Resolutions | 2136 x 3200 pixels, 3:2 ratio |
| PPI | 290 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | N/A |
| EDGE | N/A |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 13 MP, f/2.0, AF 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 9 MP, f/2.2 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.3 GHz Cortex-X4 & 3×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×3.0 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 12450 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 66W wired |
| Wireless Charging | 5W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers (8 speakers) 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LDAC |
| GPS | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, DisplayPort, magnetic connector |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









