Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Honor Pad GT2 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Pad GT2 Pro
View Offer
Honor Pad GT2 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Pad GT2 Pro |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, July 15 |
| BODY | |
| Dimensions | 5.8 mm thickness |
| Weight | 580 g (1.28 lb) |
| Colors | White, Gray |
| Body Material | – |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Honor Pencil 3 (15ms latency) |
| DISPLAY | |
| Size | 12.5 inches |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 165Hz, HDR |
| Resolutions | 1920 x 3000 pixels |
| PPI | 285 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | No |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Main | 13 MP, f/2.0, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.2 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-X4 & 5×2.95 GHz Cortex-A720 & 2×2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 8GB / 12GB /16GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 10100 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | 66W wired 5W reverse wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers (8 speakers) IMAX Enhanced |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Unspecified |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, DisplayPort, magnetic connector |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









