Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Honor X10 Max 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor X10 MAX 5G
View Offer -
Honor X10 MAX 5G
View Offer -
Honor X10 MAX 5G
View Offer -
Honor X10 MAX 5G
View Offer
Honor X10 Max 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | X10 Max 5G |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Exp release 2020, July |
| BODY | |
| Dimensions | 163.7 x 76.5 x 8.8 mm (6.44 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 203 gram |
| Colors | Blue, Orange, Black, Silver |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 7.09 inches |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 397 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 5G: 1, 3, 38, 41, 77, 78, 79, 80, 84 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat12 600/50 Mbps, 5G 2.3 Gbps DL |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 40 MP, (wide) 8 MP, (ultrawide) 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | Motorized pop-up 16 MP, (wide) |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10, no Google Play Services |
| Chipset | HiSilicon Kirin 820 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.36 GHz Cortex-A76 & 3×2.22 GHz Cortex-A76 & 4×1.84 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 (6-core) |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 64 GB / 128 GB |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4300mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 22.5W |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | – |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | Yes, 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









