Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Huawei Enjoy 80X
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei Enjoy 80X
View Offer
Huawei Enjoy 80X Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | Enjoy 80X |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2026, January 3 |
| BODY | |
| Dimensions | 164 x 74.9 x 8 mm (6.46 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 189 g or 193 g (6.67 oz) |
| Colors | Black, Blue, White, Green |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68, dust and water resistant Drop-to-concrete resistance from up to 1.8m (advertised) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.81 inches |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR Vivid |
| Resolutions | 1224 x 2700 pixels |
| PPI | 437 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, dual pixel PDAF 8 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K, 1080p |
| Front | 12 MP, f/2.0, (wide) 4K, 1080p |
| HARDWARE | |
| YOU | HarmonyOS 5 |
| Chipset | Kirin 9000A |
| CPU | Hexa-core (3×2.19 GHz Cortex-A77 & 3×1.84 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G620 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C |
| Capacity | 6500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 65W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









