Trending
- Optimizing the Path from Potential Interest to Confirmed Sale: Strategies for Success
- Enhancing Home Efficiency with Dumbwaiter Lifts
- Which Casino Games You Should Play?
- Bensink Rotary Power Broom: The Ultimate Gas-Powered Cleaning Solution
- How to Keep Your Rummy Skills Sharp
- The Future of MMJ in Oklahoma: What’s Next for the State’s Economy?
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- Hayati Moxy Elite Vape Kit Review at £9.99: A Stylish and Flexible Pod System for Everyday Vaping
Huawei Mate 60 Pro
Offers
-
Huawei Mate 60 Pro
View Offer
Full Specifications and Price
General
| Device Type | Smart Phone |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Coming Soon |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 66 – International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 – China |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
Boby
| Dimensions | 162.1 x 75.5 x 8.5 mm (6.38 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight | 205 g / 209 g (7.23 oz) |
| Colors | Black, Silver, Purple, Orange |
| Features | IP68 dust/water resistant (up to 6m for 30 mins) |
Display
| Display Type | OLED |
| Size | 6.74 inches, 111.8 cm2 (91.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1212 x 2616 pixels, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 428 ppi density |
| Display Colors | 1B colors |
| Display Protection | Huawei Kunlun Glass |
| Features | 120Hz |
Main Camera
| Triple | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, Laser AF, OIS 64 MP, f/3.5, 90mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 13 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps, 720p@960fps, 720p@3840fps, HDR, gyro-EIS |
Selfie Camera
| Dual | 13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps |
Platform
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8 Gen 2 4G (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| RAM | 8 GB RAM |
| Internal Storage | 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM, UFS 4.1 |
| OS | EMUI 14 (International); HarmonyOS 4.0 (China) |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Sensors | ▶Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum ▶BDS Satellite Message (sending only) |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | |
| Infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, Display Port 1.2 |
Battery
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4700 mAh, non-removable |
| Charging | 66W wired |
| Other Features | 50W wireless 5W reverse wireless |
Mobile Price
| – | Huawei Mate 60 Pro Price |
| Mobile Price in dollars | Not Announced |
| Mobile Price in Euro | Not Announced |
| Important Note | We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









