Trending
- Acer has launched the AR Vision GR0 and GI0 smart glasses. The former is equipped with a Micro OLED screen.
- It is reported that the new Honor phone has been designed with a 6.89-inch screen and a large 7-inch straight screen
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- How to Remove the CPU Fan in 2026: A Safe Step-by-Step Tutorial
- Aviator – A Virtual Round for All Risk Preferences!
- FLASH SALE: 16% OFF ALL RAZ TN9000 FLAVORS | LIMITED TIME ONLY
- Bitcoin Is Becoming Immensely Popular In The Market Of Cryptocurrency!
- Vaporock X1 Pod System Kit Review–Stylish, Powerful & Easy to Use
Huawei Nova 14 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei Nova 14 Pro
View Offer
Huawei Nova 14 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | Nova 14 Pro |
| Status | Coming soon |
| Released | 2025, December |
| BODY | |
| Dimensions | 163.1 x 75 x 7.7 mm (6.42 x 2.95 x 0.30 in) |
| Weight | 202 g (7.09 oz) |
| Colors | Black, Blue, White, Pink |
| Material | – |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, HDR, 165Hz |
| Resolutions | 1224 x 2776 pixels |
| PPI | 449 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 60 MP, f/1.4-4.0, 27mm (wide), PDAF, Laser AF 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Front Dual | 12 MP, f/2.2, 52mm (portrait), AF 60 MP, f/2.4, 17mm, 100 (ultrawide), AF HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | HarmonyOS 6.0 |
| Chipset | Kirin 9500S (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.62 GHz Taishan Big & 3×2.15 GHz Taishan Mid & 4×1.53GHz Cortex-A510) |
| GPU | Maleoon 930 MP4 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W wired, 50% in 15 min Reverse wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, color spectrum BDS Satellite Calling and Message Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









