Trending
- The 2026 World Cup Will Be the Biggest Test Yet for Official Betting Data
- The world’s first robot phone, Robot Phone, launched in the third quarter
- Xiaomi 17 Max smartphone is the first to feature a 8000mAh Jinshajiang battery. The official long video endurance test shows that it can last for over 33 hours.
- An Informational Overview of Sub‑Ohm Vape Tanks (Including Devices Like the Z MAX) at £19.99
- Hayati Pro Ultra Plus Shisha 30K Review at £9.99: A New Era for Shisha-Style Vaping
- Maskking CAMO: How Modular Magnetic Design Redefines Everyday Vape Convenience
- Discovering Hidden Gems: The Unexpected Benefits of Independent Living for Seniors
- How to Evaluate an NFT Project for high growth rate
Huawei Nova 5
-
Processor
Kirin 980 Octa core processor -
RAM
8GB -
Storage
128GB -
Display
6.4-inch 2310 x 1080 pixels screen -
Camera
48 MP, f/1.8, PDAF + 12 MP dual rear camera, 25 MP front camera -
Operating System
Android 9.0 with the EMUI 9.0.1
Offers
-
Huawei Nova 5
View Offer -
Huawei Nova 5
View Offer -
Huawei Nova 5
View Offer -
Huawei Nova 5
View Offer -
Huawei Nova 5
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Huawei Nova 5 |
Hardware
| CPU | Kirin 980 Octa core processor |
| RAM | 8GB |
| ROM | 128GB |
| External Memory | TF card up to 128GB (not included) |
Display
| Screen type | IPS screen |
| Screen size | 6.4-inch |
| Screen resolution | 2310 x 1080 pixels screen |
Camera
| Camera type | four camera |
| Back camera | 48 MP, f/1.8, PDAF + 12 MP dual rear camera, |
| Front camera | 25MP front camera |
Network
| 2G | GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz |
| 3G | WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B5 850MHz,WCDMA B8 900MHz |
| 4G | FDD B1 2100MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B5 850MHz,TDD B39 1900MHz,TDD B40 2300MHz,TDD B41 2500MHz |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 9.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Speaker,TF/Micro SD Card Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | Bluetooth V4.2 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Calculator,Camera,GPS,MP3,MP4,People,WiFi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3500mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









