Trending
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- How to set a dynamic wallpaper on an iPhone?
- Matrix Switcher Buying Guide: How to Choose the Right AV Routing Solution
- OnePlus Turbo 6X series will Launch, with both LCD and OLED versions Available
- iPhone 18 Pro Max looks like this! All the key information is right here
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
Huawei P50 Pocket S
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei P50 Pocket S
View Offer -
Huawei P50 Pocket S
View Offer -
Huawei P50 Pocket S
View Offer
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | P50 Pocket S |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 170 x 75.5 x 7.2 mm Folded: 87.3 x 75.5 x 15.2 mm |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colors | Black, Gold, Silver |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | Foldable OLED, 1B colors, 120Hz |
| Resolutions | 1188 x 2790 pixels |
| PPI | 442 ppi density |
| Multi touch | Yes Cover display: OLED, 1.04 inch, 340 x 340 pixels, 328 ppi |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41 – International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 – China |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 40 MP, f/1.8, (wide), PDAF, Laser AF 13 MP, f/2.2, 120? (ultrawide), AF 32 MP, f/1.8, (wide), 1/3.14″, 0.7µm, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/120/240fps, gyro-EIS |
| Front | 10.7 MP, f/2.2, (ultrawide) HDR, panorama 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| HARDWARE | |
| YOU | HarmonyOS 2.0 (China), EMUI 12 (Europe), no Google Play Services |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 778 4G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Cortex-X1 & 3×2.42 GHz Cortex-A78 & 4×1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4000mAh |
| Removable | non-removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 40W Reverse charging 5W |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum UV illuminator |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (3), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









