Trending
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- How to set a dynamic wallpaper on an iPhone?
- Matrix Switcher Buying Guide: How to Choose the Right AV Routing Solution
- OnePlus Turbo 6X series will Launch, with both LCD and OLED versions Available
- iPhone 18 Pro Max looks like this! All the key information is right here
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
Huawei Pura 70 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei Pura 70 Pro
View Offer
Huawei Pura 70 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | Pure 70 Pro |
| Status | Coming soon |
| Released | 2024, June |
| BODY | |
| Dimensions | 161 x 74.5 x 8.3 mm (6.34 x 2.93 x 0.33 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Colors | Black, Green, Violet, Rococo Pearl |
| Material | – |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | IP69 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 144Hz |
| Resolutions | 1220 x 2700 pixels |
| PPI | 444 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Kunlun Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 25mm (wide), PDAF, Laser AF, OIS 50 MP, f/2.1, 90mm (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 50 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps; gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.4, (ultrawide) Panorama, HDR 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | HarmonyOS 4.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.39GHz Cortex-X4 & 3×3.1GHz Cortex-A720 & 2×2.9GHz Cortex-A720 & 2×2.2GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 100W wired 50W wireless Reverse wireless |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum BDS Satellite Message |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS (L1+L5), GLONASS (B1I+B1c+B2a), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









