Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Huawei Watch GT 6 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei Watch GT 6 Pro
View Offer
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | Watch GT 6 Pro |
| Status | Available |
| Release date | 2025, September 19 |
| BODY | |
| Dimensions | 45.6 x 45.6 x 11.3 mm (1.80 x 1.80 x 0.44 in) |
| Weight | 54.7 g (1.94 oz) |
| Colors | Silver, Brown, Black |
| Body Material | Glass front, titanium alloy frame, ceramic back |
| SIMs | No |
| Water/Dust | 40m swimproof/diving (EN13319) IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 50m/5ATM for 10 min) ECG certified |
| DISPLAY | |
| Size | 1.47 inches |
| Type | AMOLED, 3000 nits (peak) |
| Resolutions | 466 x 466 pixels |
| PPI | 317 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| Speed | No |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| YOU | HarmonyOS 5.0 |
| Chipset | No |
| CPU | No |
| RAM | No |
| Internal | No |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | – |
| Removable | – |
| Fast Charging | 10W Wireless charging |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass, SpO2, thermometer (body temperature) |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B1a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC |
| USB | No |
| Wi-Fi | No |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









