- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Leagoo XRover
-
Processor
Helio P23 processor -
RAM
6GB -
Storage
128GB -
Display
5.72-inch IPS LCD 1440 x 720 display -
Camera
13MP+5MP rear camera and 8MP front camera -
Operating System
Android 8.1 Oreo OS
Offers
-
Leagoo XRover
View Offer -
Leagoo XRover
View Offer -
Leagoo XRover
View Offer -
Leagoo XRover
View Offer -
Leagoo XRover
View Offer
The Leagoo XRover smartphone was launched in March-2018. The device comes in Black color. The smartphone features a 5.72-inch IPS LCD multi-touch display with a screen resolution of 1440 x 720 (18:9 ratio, HD+) pixels.
The device has a 2.0GHz Octa-core MediaTek Helio P23 processor with Mali G71 MP2 GPU and 6GB of RAM. The Leagoo XRover smartphone offers a 128GB of inbuilt memory which can be expandable up to 256GB via microSD card expansion.
It runs Android 8.1 Oreo OS and comes with a 5000mAH battery. The device sports a 13MP+5MP rear camera with LED flash and an 8MP front camera as well. It also houses a Fingerprint scanner.
The device connectivity option includes Bluetooth v4.1, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, GPS, 4G, NFC. Dual Sim and micro USB port.
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Leagoo XRover |
Hardware
| CPU | Helio P23 processor |
| RAM | 6GB |
| ROM | 128GB |
| External Memory | TF card up to 128GB (not included) |
Display
| Screen type | IPS |
| Screen size | 5.72-inch |
| Screen resolution | 1440 x 720 display |
Camera
| Camera type | Triple camera |
| Back camera | 13MP+5MP rear camera |
| Front camera | 8MP front camera |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 900/2100MHz |
| 4G | FDD-LTE B1/B3/B7/B8/B20/B28 TDD-LTE B38/B40 |
| SIM | Standard SIM Card |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 8.1 Oreo OS |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Standard SIM Card Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Micro USB Slot,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.1 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | Calculator,Calendar,Camera,GPS,MP3,MP4,People,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 5000mAh |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









