Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Lenovo ZUK Z3 Max
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Lenovo ZUK Z3 Max
View Offer -
Lenovo ZUK Z3 Max
View Offer -
Lenovo ZUK Z3 Max
View Offer -
Lenovo ZUK Z3 Max
View Offer -
Lenovo ZUK Z3 Max
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Lenovo ZUK Z3 Max |
Hardware
| CPU | Snapdragon 835, Octa Core, 2.45GHz |
| RAM | 8GB |
| ROM | 256GB |
Display
| Screen type | Capacitive screen |
| Screen size | 5.5 inch |
| Screen resolution | FHD screen |
Camera
| Camera type | Triple Camera |
| Back camera | 20.0MP + 16.0MP |
| Front camera | 16MP |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 850/900/1900/2100MHz |
| 4G | FDD-LTE 800/850/900/1700/1800/1900/2100/2600MHz |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 3.5mm Audio Out Port,Type-C |
| Bluetooth Version | V4.1 |
| Sensor | Accelerometer,Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Hall Sensor,Proximity Sensor,Three-axis Gyro |
| Features | Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,MP3,MP4,Sound Recorder,Video Call,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4000mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









