Trending
- Lost Mary MT35000 Turbo Flavors Flash Sale You Shouldn’t Miss
- Airmez Fox 8in1 160K Disposable Kit Review-The Ultimate Multi-Flavor Vaping Experience
- Exploring the Wide Flavor Collection of Lost Mary MT35000 Turbo
- TOP 3 Best Starter Pod Kit Popular in 2026: Our Collection
- Honor 20 Pro tablet has been officially launched! It features a 12.1-inch 3K full-color paper-like screen and an AI study companion
- HONOR 600 Pro Released: The Strongest Digital Flagship from HONOR has arrived, starting at 3899 yuan.
- OPPO Pad Air5 Released: 12.1-inch large screen + 10,000mAh large battery, starting from 1899 yuan
- OPPO Enco Air5s headphones Released: Each ear weighs 3.9g and the price is 269 yuan.
Meizu 21 Note
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Meizu 21 Note
View Offer
Meizu 21 Note Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Meizu |
| Model | 21 Note |
| Status | Comming Soon |
| Release Date | 2024, June |
| BODY | |
| Dimensions | 156.7 x 75.3 x 7.9 mm (6.17 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Colors | Black; other colors |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP54, dust and splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.55 inches |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 600 nits (typ), 1100 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 393 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 200 MP, f/1.7, 22mm (wide), PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 15mm, 122˚ (ultrawide) 5 MP, f/2.4, 27mm (wide) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 8K, 4K, 1080p; gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.4, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, Flyme 10.5 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.3 GHz Cortex-X4 & 5×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 66W wired, PD3 PPS, QC4+ |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5)c |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 /b/g/n/ac/6e/7, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









