Trending
- VOOPOO ARGUS G3 Mini vs ARGUS Matrix: Which Pod Vape Is Right for You?
- Vaporesso LUXE Q3 vs LUXE X3: Which Pod System Is Right for You?
- Vaporesso LUXE Q3 Quick Review: Perfect Upgrade for Everyday Vaping
- SVBONY SVN O1 Two-Channel Wireless Conference Microphone Now on Amazon
- Xiaomi Watch S5 Review: 316L Stainless Steel, Ultra-Long Battery Life
- Beri Cliq 50K Disposable Vape Kit VS NEXA Ultra II: Which One Best?
- Potensic C0 ATOM 2 RC Drone Review: Advanced Features and Incredible Performance for Aerial Photography Enthusiasts
- DT5 PRO TWS Earphone Review: The Ultimate Fusion of Audio and Smart Tech
Motorola Edge 70 Fusion
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Edge 70 Fusion
View Offer
Motorola Edge 70 Fusion Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Edge 70 Fusion |
| Status | Available |
| Release Date | April 2, 2026 |
| BODY | |
| Dimensions | 8.0 mm thickness |
| Weight | 180 g (6.28 oz) |
| Colors | Pantone Slipstream, Pantone Amazonite, Pantone Zephyr, Pantone Mykonos Blue |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 7i), silicone polymer back (eco leather) |
| SIMs | Nano SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 5200 nits (peak) |
| Resolutions | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 446 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – International HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – India |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 – International 1, 2, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 42 – India |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – International 1, 2, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – India |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Dual Rear | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56″, 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.0″, 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, (wide)
HDR |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.5 GHz Cortex-A720 & 3×2.4 GHz Cortex-A720 & 4×1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 810 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 7000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 68W wired |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect (Ready For) support |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








