Trending
- How to Change Your Router Password in 2026: A Step-by-Step Guide
- The new Sky Blue Color for Redmi K90 Max has been Unveiled: a Low-saturation blue tone that is highly durable and Eye-catching
- Huawei Pura 90 series real phone is unveiled: Gradient color returns! Unique rear camera design
- It is Reported that the New Snapdragon 8 Elite Gen6 Pro Model of a Certain Factory has a 6.9-inch Straight Screen
- OnePlus Ace6 Supreme Edition Phone has been Officially Announced to be Released on April 28th
- MONSTER C01 Gen2 TWS Earbuds Review at $17.99: The Future of Wireless Audio and Translation
- YCRC A189 GPS 5G WiFi FPV RC Drone Review at $59.99: The Ultimate Foldable Drone for Aerial Adventures
- JXC SP4301 Official Licensed Supra RTR 1/43 4WD Drift RC Car Review: A Mini Racing Beast for Hobbyists and Collectors
Motorola Razr 50 Ultra
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Razr 50 Ultra
View Offer -
Motorola Razr 50 Ultra
View Offer -
Motorola Razr 50 Ultra
View Offer
Motorola Razr 50 Ultra Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Razr 50 Ultra |
| Status | Comming Soon |
| Release Date | 2024, June |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 170.8 x 74 x 7 mm Folded: 88.4 x 74 x 15.1 mm |
| Weight | 184.5 g or 188.5 g (6.53 oz) |
| Colors | Infinite Black, Glacier Blue, Viva Magenta |
| Body Material | Plastic front (opened), glass front (closed, Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame (7000 series), hinge (stainless steel) |
| SIMs | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, Dual Standby) |
| Water & Dust | Water-repellent coating |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 165Hz, HDR10+, 1400 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2640 pixels Second external AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1100 nits (peak) 3.6 inches, 1056 x 1066 pixels, 413 ppi, Gorilla Glass Victus |
| PPI | 413 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 – International 1, 2, 3, 4, 5, , 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 – North America |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 66, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 – International 2, 5, 7, 12, 13, 14, 25, 26, 29 , 30, 38, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – North America |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 12 MP, f/1.5, (wide), 1/2.55″, 1.4µm, PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 108? (ultrawide), 1/3″, 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, HDR10+, gyro-EIS |
| Front Dual | 32 MP, f/2.4, (wide), 0.7µm HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 8GB RAM / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 38W wired 5W wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer (USA only) |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, EDR, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band (region dependent) |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








