Trending
- Ulefone Armor 33 Pro 5G Review: The Ultimate Rugged Smartphone for Adventure Seekers
- Blackview Oscal KIDO 2 Kids Tablet Review: A Smart Investment for Young Learners
- Blackview OSCAL PILOT 5 Review: A Rugged Smartphone for the Adventurous
- ZLL SG718 RTR 1/24 2.4G 4WD Drift RC Car Review–Compact Racing Action at Your Fingertips
- HAVIT OWS916 OWS Earclips Bluetooth Earphones Review: Immersive Audio for Active Lifestyles
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- NimmBox Mecha 50K Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance and Bold Flavor
- ZLL SG618 MAX Review: The Ultimate High-Speed Off-Road RC Car
Nothing phone 4a Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Nothing phone 4a Pro
View Offer
Nothing phone 4a Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Nothing |
| Model | Phone (4a) Pro |
| Status | Available |
| Release Date | 05 March 2026 |
| BODY | |
| Dimensions | 163.7 × 76.6 × 8 mm |
| Weight | 210 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame, aluminum back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) / Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP65 dust tight and water resistant (low-pressure water jets) |
| Water Resistance | Manufacturer-rated (up to 25 cm for 20 min) |
| LED Lights | 137 individually addressable mini-LEDs |
| Body Design | Aircraft-grade aluminium unibody |
| DISPLAY | |
| Size | 6.83 inches (117.8 cm²) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 2160Hz PWM |
| Brightness | 800 nits (typ), 1600 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Resolution | 1260 × 2800 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | ~440 ppi density |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Glass Hardness | Mohs level 5 |
| Other | Ultra HDR image support |
| NETWORKS | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP (wide) + 50 MP (periscope telephoto, 3.5× optical zoom) + 8 MP (ultrawide) |
| Features | LED flash, panorama, Ultra XDR |
| Rear Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS, Dolby Vision HDR |
| Front Camera | 32 MP (wide) |
| Front Video | 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 16, Nothing OS 4.1 |
| Android Updates | Up to 3 major Android upgrades |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.8 GHz Cortex-720 & 4×2.4 GHz Cortex-720 & 3×1.8 GHz Cortex-520) |
| GPU | Adreno 722 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5080 mAh (International) / 5400 mAh (India) |
| Removable | Non-removable |
| Fast Charging | 50W wired |
| Charging Speed | 50% in 22 min, 100% in 64 min |
| Reverse Charging | 7.5W reverse wired |
| COMMONS | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| MISC | |
| Colors | Black, Silver, Pink |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








