Trending
- Acer has launched the AR Vision GR0 and GI0 smart glasses. The former is equipped with a Micro OLED screen.
- It is reported that the new Honor phone has been designed with a 6.89-inch screen and a large 7-inch straight screen
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- How to Remove the CPU Fan in 2026: A Safe Step-by-Step Tutorial
- Aviator – A Virtual Round for All Risk Preferences!
- FLASH SALE: 16% OFF ALL RAZ TN9000 FLAVORS | LIMITED TIME ONLY
- Bitcoin Is Becoming Immensely Popular In The Market Of Cryptocurrency!
- Vaporock X1 Pod System Kit Review–Stylish, Powerful & Easy to Use
Oukitel U18
-
Processor
Octa-core 2.50GHz -
RAM
4GB -
Storage
64GB -
Display
5.85-inch HD + display 1512×720 pixels -
Camera
13.0MP + 0.3MP dual rear cameras + 5.0MP front camera -
Operating System
Android 7.0
Offers
-
Oukitel U18
View Offer -
Oukitel U18
View Offer -
Oukitel U18
View Offer -
Oukitel U18
View Offer -
Oukitel U18
View Offer -
Oukitel U18
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Oukitel U18 |
Hardware
| CPU | Octa-core 2.50GHz |
| RAM | 4GB |
| ROM | 64GB |
Display
| Screen type | capacitive screen, |
| Screen size | 5.85-inch HD + display |
| Screen resolution | 1512×720 pixels |
Camera
| Camera type | triple camera |
| Back camera | 13.0MP + 0.3MP dual rear cameras |
| Front camera | 5.0MP front camera |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 900/2100MHz |
| 4G | FDD-LTE 800/900/1800/2100/2600MHz |
| SIM | Micro SIM Card,Nano SIM Card |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 1 x Micro SIM Card Slot,1 x Nano SIM Card Slot,Micro USB Slot,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS, |
Battery
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









