Trending
- The 2026 World Cup Will Be the Biggest Test Yet for Official Betting Data
- The world’s first robot phone, Robot Phone, launched in the third quarter
- Xiaomi 17 Max smartphone is the first to feature a 8000mAh Jinshajiang battery. The official long video endurance test shows that it can last for over 33 hours.
- An Informational Overview of Sub‑Ohm Vape Tanks (Including Devices Like the Z MAX) at £19.99
- Hayati Pro Ultra Plus Shisha 30K Review at £9.99: A New Era for Shisha-Style Vaping
- Maskking CAMO: How Modular Magnetic Design Redefines Everyday Vape Convenience
- Discovering Hidden Gems: The Unexpected Benefits of Independent Living for Seniors
- How to Evaluate an NFT Project for high growth rate
Oukitel WP15 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oukitel WP15 5G
View Offer
Oukitel WP15 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oukitel |
| Model | WP15 5G |
| Status | Available |
| Release Date | 2021, August |
| BODY | |
| Dimensions | 178.2 x 86.2 x 23.8 mm |
| Weight | 485 g |
| Colors | Black, orange |
| Body Material | Front glass, premium rubber back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels |
| PPI | 403 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 48MP + 2MP + 0.3MP |
| Features | LED, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 700 (7nm) |
| CPU | Octa-Core 4x 2.1 GHz ARM Cortex-A73 4x 1.95 GHz ARM Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G57 MP3 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSD, up to 256GB |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 15600 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast battery charging 18W |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (Side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1 , A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









