Trending
- Xiaomi’s Ultra-Large-Screen Flagship Returns: Xiaomi 17 Max Officially Enters the Market for Sale
- OPPO Reno 16 Series Phones Revealed: Equipped with MediaTek 8550/9500s Chips
- Elevate Your Vaping Experience with the Hayati Quokka Elite Pod Kit at £14.99
- Discover the Drifter Bar 6000 Puff Prefilled Pod Vape Kit at £8.99: Long-Lasting, Flavorful Vaping
- JNR Lila Kiss 60K Puffs Disposable Vape Review-Experience Unmatched Vaping Longevity
- JNR Shisha Storm Disposable Vape Review: A Premium Vaping Experience
- Google is developing Tensor G7: It will continue to use the 2nm process and will be used in the Pixel 12 series.
- Specifications of OPPO K15 series phones have been Revealed: 6.78-inch Straight Screen, 8000mAh Battery
QUBO Neptuno
-
Processor
MTK6737T quad core 1.45GHz -
RAM
2GB -
Storage
16GB -
Display
5.0 inch, 1920 x 1080 pixels -
Camera
Front 5.0MP + rear 13.0MP with flashlight -
Operating System
Android 7.0
Offers
-
QUBO Neptuno $127.99
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | QUBO Neptuno |
Hardware
| CPU | MTK6737T quad core 1.45GHz |
| RAM | 2GB |
| ROM | 16GB |
Display
| Screen type | Capacitive,IPS |
| Screen size | 5.0 inch |
| Screen resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
Camera
| Camera type | Dual cameras (one front one back) |
| Back camera | 13.0MP,with flash light |
| Front camera | 5.0MP |
Network
| 2G | GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz |
| 3G | WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B5 850MHz,WCDMA B8 900MHz |
| 4G | FDD B1 2100MHz,FDD B20 800MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B7 2600MHz |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Micro USB Slot,Speaker,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Gravity Sensor,Hall Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Camera,E-book,Fingerprint recognition, |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 2500mAh |
| Battery Type | Non-removable |
Dimensions and Weight
| Product size | 14.00 x 7.00 x 0.50 cm / 5.51 x 2.76 x 0.2 inches |
| Product weight | 0.1440 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









