Trending
- DOOGEE Tab E3 Max 14 Tablet PC Review: Big Screen, Smart Performance
- DOOGEE V Max 2 Pro Review: Rugged Durability Meets High Performance
- REDMI K100 specifications leaked: Snapdragon 8E5 + 200 million pixels – the most powerful monster of the K series
- Samsung’s first large-sized foldable phone! Galaxy Z Fold 8 Wide will be Released on July 22nd.
- Honor MagicPad 3 Pro 12.3 has received the UFCS integrated fast charging certification and does not require a specific charger.
- JJRC H145 UFO RC Quadcopter Review: Durable, Fun, and Full of Features
- RF40H 15000+ Games Handheld Console Review: Retro Gaming Power in Your Hands
- Lenovo EH150 ANC Headset Review at $25.99: Immersive Sound with Active Noise Cancellation
Realme C100x
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme C100x smartphone
View Offer
Realme C100x Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | C100x |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2026, May |
| BODY | |
| Dimensions | 164.4 x 78 x 8.1 mm (6.47 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Colors | Green, Purple |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP64 dust tight and water resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches, 109.8 cm |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolutions | 720 x 1640 pixels |
| PPI | 263 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 50 MP, f/1.8, 28mm (wide), PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama, AI Scene Enhancement |
| Videos | 1080p@30/120fps |
| Front | 5MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0″, 1.12µm |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | MediaTek |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali G57 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 7500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired Reverse wired Bypass charging |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm jack No |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









