Trending
- DOOGEE Tab E3 Max 14 Tablet PC Review: Big Screen, Smart Performance
- DOOGEE V Max 2 Pro Review: Rugged Durability Meets High Performance
- REDMI K100 specifications leaked: Snapdragon 8E5 + 200 million pixels – the most powerful monster of the K series
- Samsung’s first large-sized foldable phone! Galaxy Z Fold 8 Wide will be Released on July 22nd.
- Honor MagicPad 3 Pro 12.3 has received the UFCS integrated fast charging certification and does not require a specific charger.
- JJRC H145 UFO RC Quadcopter Review: Durable, Fun, and Full of Features
- RF40H 15000+ Games Handheld Console Review: Retro Gaming Power in Your Hands
- Lenovo EH150 ANC Headset Review at $25.99: Immersive Sound with Active Noise Cancellation
Samsung Galaxy F80e Smartphone
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy F80e Smartphone
View Offer
Samsung Galaxy F80e Specifications
| Basic Info | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy F80e |
| Announced | February 2027 (Expected) |
| Status | Coming Soon |
| Operating System | Android 17 |
| User Interface | One UI 9 |
| Software Support | Up to 6 major Android upgrades |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 26, 28, 40, 41, 66, 77, 78 (SA/NSA/Sub-6) |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 167.8 × 77.5 × 8.1 mm |
| Weight | 203 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, eco-leather back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust Resistance | IP55 dust and splash resistant |
| Display | |
| Type | PLS LCD, 120Hz |
| Brightness | 700 nits (typ), 900 nits (HBM) |
| Size | 6.74 inches |
| Resolution | 1080 × 2400 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | ~390 ppi |
| Platform | |
| Chipset | Samsung Exynos 1480 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.75 GHz Cortex-A78 + 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Xclipse 530 |
| Memory | |
| Card Slot | microSDXC (shared SIM slot) |
| Internal Storage | 128GB 6GB RAM |
| 256GB 8GB RAM | |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Main Camera | |
| Dual Camera | 64 MP (wide, f/1.8, PDAF) |
| 8 MP (ultrawide) | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Camera | |
| Camera | 16 MP (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 6500 mAh |
| Charging | 45W wired fast charging |
| Misc | |
| Colors | Lime Green, Ocean Blue, Graphite Black |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









