Trending
- SVBONY TransAir4 Flash Sale Drops to Just $109.99
- VOOPOO ARGUS G4 Mini vs ARGUS G4: Which Pod Vape Is Better?
- LONGER Nano 6W/12W Portable Laser Engraver Review: Precision Creativity in the Palm of Your Hand
- AWEI T78 TWS Earbuds Review: Wireless Freedom with High-Performance Sound
- SriHome NVS001 8CH Wireless Camera NVR Kit Review: Advanced Security for Modern Homes
- Dovpo Flipside Squonk Mod Review: A Powerful & Compact Squonk Option
- RAZ Vue 70K Disposable Vape Kit Review: High Capacity Meets Smart Vaping
- HAILESI S123E Gaming Display Review: Elevate Your Portable Gaming Experience
Samsung Galaxy Tab Active 7
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Samsung Galaxy Tab Active 7
View Offer -
Samsung Galaxy Tab Active 7
View Offer
Samsung Galaxy Tab Active 7 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Tab Active 7 |
| Status | Coming soon |
| Released | 2025, December |
| BODY | |
| Dimensions | 213.8 x 126.8 x 9.9 mm |
| Weight | 426 g (Wi-Fi) / 429 g (LTE) (15.03 oz) |
| Colors | Mystic Black, Mystic Silver |
| Material | – |
| SIMs | Nano-SIM Stylus |
| Water/Dust | IP69 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) Drop-to-concrete resistance from up to 1.8 meter MIL-STD-810H compliant |
| DISPLAY | |
| Size | 8.0 inches |
| Type | TFT LCD 120Hz |
| Resolutions | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 283 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 32MP, f/1.9, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 18 MP, f/2.2 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 670 & 4×1.8 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7700 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass Samsung DeX (desktop experience support) |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, charging/accessories connector pins |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









