Trending
- OnePlus Ace 6 Ultra Review: A 165FPS Gaming Beast Built for FPS Players
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 is here: Completely Removes MIUI Code and undergoes a Complete Transformation at the Core Level
- Blackview WAVE 7C AI Smartphone Review: A Powerful, Affordable 4G Smartphone for Everyday Use
- How Charge Capture Software Improves Accuracy and Efficiency in Healthcare
- Which is better, a laptop or a desktop computer? Computer purchase guide
- Top Benefits of Using the SVBONY SVN O1 in Office and Classroom Settings
- YLRC C6 Mini RC Drift Car Review: A Thrilling Toy for Kids and RC Enthusiasts
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
Samsung Galaxy Z Fold 7
Offers
-
Galaxy Z Fold 7
View Offer
Samsung Galaxy Z Fold 7 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Z Fold 7 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, 26 July |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 154.9 x 129.9 x 6.1 mm Folded: 154.9 x 67.1 x 13.4 mm |
| Weight | 253 g (8.92 oz) |
| Colors | Icy Blue, Phantom Black, Cream, Gray, Blue |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 2) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum frame with tougher drop and scratch resistance (advertised) Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 7.6 inches |
| Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1812 x 2176 pixels Cover display: Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, Corning Gorilla Glass Victus 2 6.2 inches, 904 x 2316 pixels, 23.1:9 ratio |
| PPI | 373 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 123?, 12mm (ultrawide), 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@24fps, 4K@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10+ |
| Front Dual | 4 MP, f/1.8, 26mm (wide), 2.0µm, under display Cover camera: 10 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3″, 1.22µm HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, One UI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.36 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4800 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 25W wired, 50% in 30 min (advertised) |
| WirelessCharging | 15W wireless 4.5W reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 32-bit/384kHz audio Tuned by AKG 3.5mm Audio Jeck No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Bixby natural language commands and dictation Samsung DeX (desktop experience support) Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) Ultra Wideband (UWB) support |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









