Trending
- Rendering image of Motorola Razr 70 small foldable phone has been Released: 6.9 inches inside / 3.63 inches outside, with dual 50-megapixel cameras
- Renderings of Motorola Edge 70 Pro smartphone have been released: 3 color options, 6500mAh battery
- Renderings of Apple iPhone Ultra foldable phone have been Revealed: 5800mAh battery, thinnest when unfolded at 4.5mm
- Blackview WAVE 10 Review at $107.99: A Powerful All-Rounder Smartphone for the Modern User
- HAVIT OWS916 OWS Earclips Bluetooth Earphones Review: Immersive Audio for Active Lifestyles
- Ulefone Armor 33 Pro 5G Review: The Ultimate Rugged Smartphone for Adventure Seekers
- FURYCUBE F1 Carbon Series Wireless Tri-Mode Gaming Mouse Review at $23.99: A High-Performance Tool for Gamers
- Exploring the Ninkear S13 2-in-1 Tablet Review: A Powerful Portable Device for Professionals
Sharp Aquos R
-
Processor
Octa Core Snapdragon 835 processor -
RAM
4GB -
Storage
64GB -
Display
5.3 inch 2560 x 1440 pixels touchscreen display -
Camera
16.3 MP front facing camera+23 MP rear camera -
Operating System
Android 7.1.1 Nougat OS
Offers
-
Sharp Aquos R
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Sharp Aquos R |
| Status | Avaliable |
Hardware
| CPU | Octa Core Snapdragon 835 processor |
| RAM | 4GB |
| ROM | 64GB |
Display
| Screen type | touchscreen display |
| Screen size | 5.3 inch |
| Screen resolution | 2560 x 1440 pixels |
Camera
| Camera type | Dual camera |
| Back camera | 23 MP rear camera |
| Front camera | 16.3 MP front facing camera |
Network
| 4G | 4G |
| Dual SIM | Dual SIM card, Dual standby |
OS
| Operating System | Android 7.1.1 Nougat OS |
Other Features
| I/O Interface | 4G VoLTE, 3G HSPA+, Bluetooth v4.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi tether |
| Bluetooth Version | a GPS, FM Radio, 3.5 mm audio jack, USB v2.0 |
| Sensor | Accelerometer, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3160 mAh |
| Battery Type | Li-ion battery |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








