Trending
- SP2S ZUOS Review: Is This the New Gold Standard for Cross-Device Compatibility?
- OnePlus Ace 6 Ultra Review: A 165FPS Gaming Beast Built for FPS Players
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 is here: Completely Removes MIUI Code and undergoes a Complete Transformation at the Core Level
- Blackview WAVE 7C AI Smartphone Review: A Powerful, Affordable 4G Smartphone for Everyday Use
- How Charge Capture Software Improves Accuracy and Efficiency in Healthcare
- Which is better, a laptop or a desktop computer? Computer purchase guide
- Top Benefits of Using the SVBONY SVN O1 in Office and Classroom Settings
- YLRC C6 Mini RC Drift Car Review: A Thrilling Toy for Kids and RC Enthusiasts
Tesla Model Pi
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Tesla Model Pi
View Offer
Tesla Model Pi Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Tesla |
| Model | Model Pi |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2023, April |
| BODY | |
| Dimensions | 163.7 x 73.9 x 8.5 mm |
| Weight | 218 g (6.95 oz) |
| Colors | Ceramic Black, Ceramic White |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.73 inches |
| Type | LTPO AMOLED |
| Resolutions | 1440 x 3120 pixels |
| PPI | 525 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Protection |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 42, 46, 48, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 28, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, 25mm, 1/1.31″, 1.2µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS, (wide) 50 MP, f/3.5, 120mm, 1/2.55″, 0.7µm, multi-directional PDAF, OIS, 5x optical zoom, (telephoto) 50 MP, f/2.2, 126?, 1/2.9″, 1.25µm, AF, (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Front | 32 MP (ultrawide), f/2.2, 21mm, 1/3.1″, 1.22µm Auto-HDR, panorama 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.8 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-lon |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 120W |
| Wireless Charging | Fast wireless charging 50W SuperVOOC 2.0 |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









