Trending
- Vape Airflow Made Simple: How to Find Your Ideal Pull?
- iJoy XP50000 Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance With Powerful Features
- OXBAR ROVOTA DTL 40K Disposable Vape Review-Long-Lasting Power Meets Deep DTL Flavor
- OXBAR Introduces the New DTL Product ROVOTA
- Fume Korea will launch the IQOS Iluma i One in “electric purple” color and it will be available in mainstream convenience stores starting from May.
- How to Enter BIOS on a Computer (2026 Universal Key Operation Guide)?
- Fastest Electric Bikes in 2026: Speed, Safety & What to Look For
- Lenovo has launched the 11th generation IdeaPad 5i two-in-one notebook, available with Intel Panther Lake and AMD Gorgon Point platforms.
Ulefone Gemini Pro
-
Processor
MediaTek Helio X27 2.6 GHz Deca core processor -
RAM
4 GB RAM -
Storage
128 GB ROM -
Display
5.5 inch 1920 x 1080 pixels -
Camera
13 MP Dual Camera + 13MP front -
Operating System
Android, Nougat 7.0
Offers
-
Ulefone Gemini Pro Dual Camera Smartphone Coupon Code: UGPro $249.99
View Offer -
Ulefone Gemini Pro Dual Camera Smartphone
View Offer -
Ulefone Gemini Pro Dual Camera Smartphone
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Ulefone Gemini Pro |
| Status | Coming soon |
Hardware
| CPU | MediaTek Helio X27 2.6 GHz Deca core processor |
| RAM | 4 GB RAM |
| ROM | 128 GB ROM |
| External Memory | Up to 128 GB (micro SD) |
Display
| Screen type | IPS LCD, Capacitive touch screen |
| Screen size | 5.5 inch |
| Screen resolution | 1920 x 1080 pixels |
Camera
| Camera type | Triple camera |
| Back camera | 13 MP Dual Camera |
| Front camera | 13 MP |
Network
| 2G | 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G | 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE Cat 4, LTE Cat 6 OR LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) OR LTE 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600 |
| SIM | Nano SIM |
OS
| Operating System | Android, Nougat 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | Micro USB 2.0 |
| Bluetooth Version | yes |
| Features | Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,Gravity Sensing,MP3,MP4,OTG,People,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4000 mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








