Trending
- Lost Vape Thelema Go Pro Mod Kit with Thelema UGO MTL Tank Review: Compact Power Meets Premium MTL Vaping
- How Switching Providers Can Improve Your Internet Connection
- Play For Real Money in an Exciting European Game in 2025
- The Benefits of Playing High-RTP Online Slot Machines From Pragmatic Play
- A Step-By-Step Guide on Changing the Default RDP Number
- The Growing Influence of Free Music and Video Search Tools in the Digital Era
- VOOPOO Argus Rise Pod System Kit Review-A Sleek, Powerful, and User‑Friendly Vape Pod Kit
- JNR Glide Pen 1000 Puffs Prefilled & Replaceable Pod Kit Review-A Compact and Convenient Vaping Solution
Ulefone RugKing 5 Pro 4G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Ulefone RugKing 5 Pro 4G
View Offer
Ulefone RugKing 5 Pro 4G Specifications
| Basic Info | |
| Brand | Ulefone |
| Model | RugKing 5 Pro |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | March 16, 2026 (Expected) |
| Body | |
| Dimensions | 179 × 85 × 26.5 mm (7.05 × 3.35 × 1.04 in) |
| Weight | 629 g (1.39 lb) |
| Colors | Black |
| Body Material | Reinforced rugged body, MIL-STD-810H compliant |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68/IP69K dust/water resistant, high-pressure water jets |
| Extra | 976 lumens dedicated flood flashlight |
| Display | |
| Size | 6.78 inches (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 910 nits |
| Resolution | 1080 × 2460 pixels |
| PPI | ~396 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, Mohs level 4 |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Platform | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB, UFS 2.1 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Camera | |
| Rear Camera | 64 MP (wide, f/1.8, AF) + 20 MP (night vision, IR lights) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 16 MP, f/2.3 (wide) |
| Front Video | Yes |
| Battery | |
| Type | Li-Po, non-removable |
| Capacity | 20000 mAh |
| Fast Charging | 33W wired |
| Reverse Charging | 6W reverse wired |
| Commons | |
| Sound | Loudspeaker |
| 3.5mm Jack | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Wireless FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









