Trending
- Vaporesso VIBE SE 2 vs SP2S Touch: Best Beginner Pod System in 2026
- Lost Mary MT35000 vs NEXA PIX: Which 35K Puff Vape Is Better in 2026?
- OXVA XLIM Pro 3 vs XLIM Pro: Which Pod is Worth It in 2026?
- Geekvape Kloud Refillable Disposable Vape Review: The Best of Both Worlds in Vaping Innovation
- Suonon Amber 80K Disposable Vape Kit Review: A Premium Vaping Experience with Convenience and Flavor
- Al Fakher Launches New Nicotine Pouches, Covering 4 flavors and 2 Strength Levels
- Dayyan International announced that Ploom AURA has been launched in South Korea and will be officially available for sale on April 14th.
- Xiaomi Smart Camera 4 Max AI Zoom Edition Released: 12x zoom, supports elderly/children/pet monitoring at 799 yuan!
Ulefone T3
-
Processor
MediaTek Helio X30 8 GB RAM -
RAM
8 GB RAM -
Storage
128 GB -
Display
5.5 inches Full HD (1080 x 1920 pixels) -
Camera
16 MP+8MP -
Operating System
Android 6.0 Marshmallow
Offers
-
Ulefone T3 Helio X30 8GB 128GB Smartphone
View Offer -
Ulefone T3 Helio X30 8GB 128GB Smartphone
View Offer -
Ulefone T3 Helio X30 8GB 128GB Smartphone
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Ulefone T3 |
| Status | Coming Soon |
Hardware
| CPU | MediaTek Helio X30 Deca core processor |
| RAM | 8 GB RAM |
| ROM | 128GB |
Display
| Screen type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Screen size | 5.5 inches |
| Screen resolution | Full HD (1080 x 1920 pixels) |
Camera
| Back camera | 16 MP |
| Front camera | 8MP |
| Auto Focus | Yes |
Network
| 2G | GSM 1800 / 850 / 900 MHz |
| 3G | UMTS 2100 / 900 MHz |
| 4G | TD-LTE 2300(band 40) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 800(band 20) |
| SIM | Nano-SIM |
| Dual SIM | Dual SIM |
OS
| Operating System | Android 6.0 Marshmallow |
Other Features
| I/O Interface | 3.5 mm Jack |
| Bluetooth Version | v4.1 |
| Sensor | Accelerometer, Proximity, Compass |
| Features | Active noise cancellation with dedicated mic , DivX/Xvid/MP4/H.265 player , MP3/eAAC+/WMA/WAV/FLAC player , Document viewer , Photo/video editor |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3600 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








