Trending
- Maskking EXTRE 100K vs CAMO Pod Kit: Which 100K Puff Vape Wins in 2026?
- FAQs About the SVBONY SVN O1 Two-Channel Conference Mic
- AtomStack Atelier 12W Diode Laser Engraver Review-Precision, Safety & Smart Design
- Pachamama 75K Disposable Vape Review: Long‑Lasting Performance Meets Premium Flavor
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- Mureka: An Innovative Song Maker Empowering Music Creators Everywhere
- Tronxy Veho 800 Pro 3D Printer Review: Redefining Large-Scale 3D Printing
- Forex Trading Apps for iOS – Top Picks to Consider
Ulefone Tab A7
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Ulefone Tab A7
$149.99
View Offer
Ulefone Tab A7 Specifications
| BASIC INFO6 | |
| Brand | Ulefone |
| Model | Tab A7 |
| Status | Available |
| Release Date | 2021, May |
| BODY | |
| Dimensions | 243.6 x 162.4 x 7.9 mm (9.59 x 6.39 x 0.31 in |
| Weight | 566 g (1.25 lb) |
| Colors | Space Gray |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 10.1 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 224 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 |
| 5G | N/A |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 13 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 5 MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.6 GHz Cortex-A55 & 4×1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7680 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 10W |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








