Trending
- Vaporock X1 Pod System Kit by SMOK Review-A Stylish and Powerful Vape Pod Kit
- WASPE 4‑in‑1 100K Disposable Vape Review-Long‑lasting Flavor & Variety in One Vape
- SMOK Alpha Mix Pod System Kit Review: Versatile, Dual-Pod Vaping with Adjustable Power
- VOOPOO Argus G4 Mini Pod System Kit Review-What You Need to Know
- The “Indestructible Match” on TikTok Is the Latest Viral Trend
- As cheap as low-cost flights: this start-up wants to change the night train market
- Quantum Cryptography: Securing Data in the Age of Quantum Computing
- 5 Best Apps for Sports betting Fans to have a try
UMIDIGI Crystal Plus
-
Processor
Snapdragon 835 Octa Core -
RAM
6GB -
Storage
128GB -
Display
5.5 inch FHD AMOLED screen -
Camera
front camera 5.0MP, Dual 13.0MP rear cameras -
Operating System
Android OS v7.0
Offers
-
UMIDIGI Crystal Plus
View Offer -
UMIDIGI Crystal Plus
View Offer -
UMIDIGI Crystal Plus
View Offer -
UMIDIGI Crystal Plus
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | UMIDIGI Crystal Plus |
Hardware
| CPU | Snapdragon 835 Octa Core |
| RAM | 6GB |
| ROM | 128GB |
Display
| Screen type | AMOLED screen |
| Screen size | 5.5 inch |
| Screen resolution | FHD |
Camera
| Camera type | Triple Camera |
| Back camera | Dual 13MP Back |
| Front camera | 5.0MP Front |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 1900/2100MHz |
| 4G | FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz |
| SIM | Nano SIM Card |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android OS v7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Micro USB Slot,Speaker,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Accelerometer,Ambient Light Sensor,E-Compass,Proximity Sensor |
| Features | Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,Gravity Sensing,MP3,MP4,People,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3780mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 154x76x8.2 mm |
| Product weight | 175g |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









