Trending
- Xiaomi’s first over-ear headphones made their debut! With a mirror-like body and transparent sound-emitting balls, the design is truly unique.
- Apple iPhone 18 Pro / Max makes another big announcement: It features “Dark Cherry” color, and the rear camera layout remains unchanged.
- iQOO Pad6 Pro tablet has officially announced support for 13 native 4K gaming experiences, with the highest support being 4K ultra-resolution
- The New iQOO 15T has been Officially Announced to be Equipped with the Self-Developed Gaming Chip Q3
- NovuLife 4000mAh USB Rechargeable Circulation Fan Review-Stay Cool Anywhere
- L19 4K Touch Screen Action Camera Review-Capture Every Adventure
- QCY HT19 MeloBuds N60 Earbuds Review-Experience Immersive Sound
- IPLAY NOVA 45K vs JNR Lira Glow: Which 45K Vape Kit Is Better?
Vernee Apollo 2
-
Processor
Helio X30 chip -
RAM
8GB -
Storage
256 GB -
Display
6 inch Super AMOLED screen -
Camera
dual 16MP Back camera, 8MP front camera -
Operating System
Android 7.0 (Nougat)
Offers
-
Vernee Apollo 2
View Offer -
Vernee Apollo 2
View Offer -
Vernee Apollo 2
View Offer -
Vernee Apollo 2
View Offer -
Vernee Apollo 2
View Offer -
Vernee Apollo 2
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Vernee Apollo 2 |
Hardware
| CPU | Helio X30 chip |
| RAM | 8GB |
| ROM | 128GB |
Display
| Screen type | Super AMOLED screen |
| Screen size | 6 inch |
| Screen resolution | 1080 x 1920 pixels |
Camera
| Camera type | Triple Camera |
| Back camera | dual 16MP |
| Front camera | 8MP |
Network
| 2G | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G | TD-LTE 2300(band 40) FD-LTE 1800(band 3) |
| SIM | Dual Nano-SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 (Nougat) |
Other Features
| I/O Interface | USB Type-C 1.0 |
| Bluetooth Version | v4.0 |
| Sensor | Proximity sensor, Accelerometer |
| Features | Fingerprint Scanner |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3000 mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









