Trending
- MONSTER C01 Gen2 TWS Earbuds Review at $17.99: The Future of Wireless Audio and Translation
- YCRC A189 GPS 5G WiFi FPV RC Drone Review at $59.99: The Ultimate Foldable Drone for Aerial Adventures
- JXC SP4301 Official Licensed Supra RTR 1/43 4WD Drift RC Car Review: A Mini Racing Beast for Hobbyists and Collectors
- Jackery 100W 99Wh 31000mAh Power Bank Review: The Ultimate Portable Power Solution for On-the-Go Charging
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
- Ulefone RugKing AI Speaker at $172.99: Unleashing Powerful Sound in a Rugged Design
- Wltoys 244018 RTR 1/24 2.4G 2WD RC Car Review: A Compact, High-Speed Off-Road Adventure
- ZLL SG618 MAX Review: The Ultimate High-Speed Off-Road RC Car
Xiaomi Mi 13 Lite 5G NE
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Mi 13 Lite 5G NE
View Offer -
Xiaomi Mi 13 Lite 5G NE
View Offer -
Xiaomi Mi 13 Lite 5G NE
View Offer
Xiaomi Mi 13 Lite 5G NE Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi 13 Lite 5G NE |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| Colors | Black, Mint Green, Citrus Yellow |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.55 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, HDR10+, 90Hz |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 402 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.97″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro), AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/3.4″, 0.8µm HDR, panorama 1080p@30fps, 720p@120fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 780G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Kryo 670 & 3×2.2 GHz Kryo 670 & 4×1.90 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 640 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4400 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast charging 44W |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








