Trending
- Lost Mary MT35000 Turbo Carnival Edition Disposable Vape Review: A Burst of Flavor in Every Puff
- RAZ Vue 70K Disposable Vape Kit Review: High Capacity Meets Smart Vaping
- Remit Popmist 60000 Disposable Vape Review-A Closer Look at the Nicotine‑Free 60K Puff Vape
- A Vaper’s Guide to Getting the Perfect Throat Hit
- Ispire has Established a joint venture with Jin Cheng Pharmaceutical to expand the business scope of nicotine pouches.
- Tips to Bet on Horse Racing
- Virtual Consultations Revolution: How Telemedicine is Transforming Car Accident Recovery and Legal Strategies
- Do you Know when to fold aces can save you a lot of chips
Xiaomi Redmi 10T
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Redmi 10T
View Offer -
Xiaomi Redmi 10T
View Offer -
Xiaomi Redmi 10T
View Offer -
Redmi 10T ProXiaomi Redmi 10T
View Offer -
Xiaomi Redmi 10T
View Offer
Xiaomi Redmi 10T Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| BODY | |
| Dimensions | 162.3 x 77.3 x 9.3 mm (6.39 x 3.04 x 0.38 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Colors | Carbon Gray, Twilight Blue, Sunrise Orange, Ocean Green |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, plastic back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | Water-repellent coating |
| DISPLAY | |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16 Millions colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 19:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Glass front (Gorilla Glass 3), 400 nits typ. brightness (advertised) |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| GPU | Mali G76 MP6 |
| RAM | 4/6GB |
| Storage | 64128GB |
| Card Slot | microSD, up to 1TB (dedicated slot) |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 9 |
| CAMERA | |
| Main Quad | 8 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/4.0″, 1.12µm |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 6000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound | 3.5mm jack Active noise cancellation with dedicated mic |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Walan | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









