Trending
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- Play at Online Games with Mobile Casino Apps
ZTE Nubia Flip 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
ZTE Nubia Flip 5G
View Offer -
ZTE Nubia Flip 5G
View Offer -
ZTE Nubia Flip 5G
View Offer
ZTE Nubia Flip 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Flip 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2024, March |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 170 x 75.5 x 7.2 mm Folded: : 87.3 x 75.5 x 15.2 mm |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colors | Blue, Pink, Gren, Silver, Gold, Black |
| Body Material | Glass front, glass back or eco leather back, magnesium alloy frame, titanium alloy folding mechanism |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | Foldable LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, IMAX Enhanced |
| Resolutions | 1188 x 2790 pixels, 21:9 ratio Cover display: LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 2500 nits (peak), 1.04 inches, 340 x 340 pixels |
| PPI | 442 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, 25mm (wide), PDAF 20 MP, f/2.4, 62mm (telephoto), PDAF, 2.5x optical zoom, OIS 12 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps (10-bit), 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Front Dual | 16 MP, f/2.2, (wide) HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.3 GHz Cortex-X4 & 5×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 12GB / 16GB / 24GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 100W wired |
| Wireles Charging | 15W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, Display Port 1.2 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









