Trending
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- How to set a dynamic wallpaper on an iPhone?
- Matrix Switcher Buying Guide: How to Choose the Right AV Routing Solution
- OnePlus Turbo 6X series will Launch, with both LCD and OLED versions Available
- iPhone 18 Pro Max looks like this! All the key information is right here
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- Shop
- Accessories
- 3018 Pro Engraving Machine
3018 Pro Engraving Machine
Offers
-
3018 Pro Engraving Machine
$129.99
View Offer
| General Specification | |
| Model | CNC3018 Upgrade Version (Without Laser Module) |
| Frame Material | Aluminum Alloy, Bakelite |
| Color | Black |
| Table Area | Approx. 400 * 330 * 240mm |
| Working Area | Approx. 300 * 180 * 40mm |
| Product Weight | 4.5kg |
| Control Software for Spindle | GrblControl |
| Control Software for Laser | Litefire |
| System Requirements | Windows XP , Win7, Win8, Win10. |
| Adapter Plug | 2-Pin US Plug |
| Adapter Input Voltage | AC 110-240V 50/60Hz |
| Adapter Output Voltage | DC 24V 4A |
| Features | 1. Aluminum Profile Stable Construction 2. 3 A xis Movable, Adjustable Speed Spindle Motor 3. Contains Quickstart Guide of GRBL Software 4. 300 x 180 x 40mm Working Area, Meet Most Amateur DIY Needs 5. Engrave Wood, Plastic, Acrylic, PCB, or Similar Material Can Not Engrave Metal, Steel, Aluminum. |
| Technical Parameters | |
| Working Voltage | DC 24V |
| Interface | USB |
| Stepper Motor | 42 Stepper Motor, Voltage: 12V, Phase Current 1.3A, Torque 0.25N.m |
| Spindle Motor | 775 Spindle Motor (12-36V) 24V: 10000r/min,36V: 12000r/min |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









