Trending
- Best Mind-Blowing Benefits of Xbox Video Online Gaming
- Geek Bar Pulse X 2 50K Disposable Review–Next‑Level Puff Count and Smart Technology
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- DeepSpace DINO 20 HD FPV Racing Drone Review: Compact Power for Freestyle and Racing
- Why 2026 Smartphones Are Finally Taking Battery Life Seriously
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- What to Look For at Casino Click
- JKHL 1901-410D RTR Review: A Compact Nissan R34-Inspired Drift Machine for RC Enthusiasts
iPad mini 6
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
iPad mini 6
View Offer -
iPad mini 6
View Offer -
iPad mini 6
View Offer
Apple iPad mini 6 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Apple |
| Model | Ipad mini 6 |
| Status | Coming soon |
| Released | 2021, December |
| BODY | |
| Dimensions | 203.2 x 134.8 x 6.1 mm |
| Weight | 300.5 g |
| Colors | Space Gray, Silver, Rose Gold, Green, Sky Blue |
| Material | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM, eSIM |
| Water/Dust | Stylus support (1st gen only) |
| DISPLAY | |
| Size | 8.3 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio |
| PPI | 324 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating True-tone |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66, 71 – A2126 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66 – A2124 |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 8 MP, f/2.4, 32mm (standard), 1.12µm, AF |
| Features | HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 7 MP, f/2.2, 31mm (standard) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | iOS 15 |
| Chipset | Apple A15 Bionic |
| CPU | Hexa-core (2×2.5 GHz Vortex + 4×1.6 GHz Tempest) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 5124 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | – |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer Siri natural language commands and dictation |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (Wi?Fi + Cellular model only) |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









