Trending
- Honor WIN Turbo Released: 10000mAh Super-large Battery, Starting from 2,699 yuan
- Vivo S60 series released: The industry’s most powerful real-time powerhouse starting at 2899 yuan
- 499 yuan! Vivo’s first over-ear noise-canceling headphones Released: 58dB noise reduction! 75-hour battery life
- Vivo WATCH GT 2 Released: A comprehensive health monitoring device for your wrist, starting at 549 yuan.
- Motorola officially announced the Edge 70 Pro+ smartphone: equipped with the MediaTek 8500 Extreme chip
- Apple iPhone 18 Prototype Unveiled: 4 Colors, Featuring Cherry Red as the Main Color
- Best AI Face Swap Video Tools in 2026: Quick Answer
- Huidun PT10 2026 Smart Projector Now on Flash Sale at Amazon
Teclast T50 Tablet PC
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Teclast T50
$259.99
View Offer
| Basic | |
| Model | Teclast T50 |
| CPU | UNISOC T618 |
| GPU | Mali G52 3EE 2C |
| Core | Octa Core |
| System | Android 11 |
| Language | Multi-language |
| RAM | 8GB |
| ROM | 128GB |
| Screen | 11 Inch incell 2K Screen |
| Resolution | 2000*1200 |
| Camera | Front is 8.0MP Rear is 20.0MP |
| Battery | 3.8v/7500mAh |
| Weight | 537g |
| Size | 260*165*7.9mm |
| Function | |
| WIFI | 802.11 a/b/g/n/ac(2.4GHz/5GHz) |
| bluetooth | 5.0 |
| OTG | Support |
| GPS | Support |
| NFC | Not Support |
| G-sensor | Support |
| 4G | Support |
| Frequency | GSM: B2,B3,B5,B8 WCDMA: B1,B2,B5,B8 LTE:B1,B3,B5,B7,B8,B20,B34,B38,B39,B40,B41 |
| Audio & Video | |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| Audio | AAC,AMR,MP3,OGG,WAV,ACC,M4A,FLAC |
| Picture | JPEG,GIF,BMP,PNG,JPG |
| Video | 3GP,AVI,MKV,MP4,M4V,WEBM,MPEG4 |
| Connectivity | |
| I/O Port | 1 x Type-C port |
| 1 x SIM Card slot | |
| 1 x SIM Card slot/Micro SD card port(Maximum support 1TB) | |
| Package Included | |
| Package Included | 1 x Teclast T50 Tablet PC |
| 1 x Charger(18W) | |
| 1 x Adapter (the adapter depends on the country of the buyer) | |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









