Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Honor 90 Pro 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor 90 Pro 5G
View Offer -
Honor 90 Pro 5G
View Offer -
Honor 90 Pro 5G
View Offer
Honor 90 Pro 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | 90 Pro 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, August |
| BODY | |
| Dimensions | 163.7 x 74.5 x 8.8 mm |
| Weight | 197 gram |
| Colors | black, white, cyan |
| Body Material | Glass front, aluminum back, plastic back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.71 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolutions | 1225 x 2665 Pixels, ratio 19.5:9 |
| PPI | 431 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Yes |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.9, (wide), 1/1.52″, 0.7µm, PDAF 50 MP, f/2.2, 112? (ultrawide) 8 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.4, (wide) 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 Magic UI |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snap Dragon 8 Gene 1 – Manufacturing precision (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2 x 2.4 GHz Cortex-A78 & 6 x 2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Adriano 730 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4700 mAh |
| Removable | Non-removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 67W 5W reverse Charger |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No 24-Mega Pixel, (Telephoto), PDAF |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), acceleration, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | Yes 5.2, A2DP, LE, APTX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









